Защото кой иска да присвива очи при размазан залез или да пропусне радостта в нечии очи?
Всичко започна с едно мигване
Нека ви разкажа една кратка история. Бях по средата на гледането на документален филм за медузи (да, наистина), когато забелязах, че очите ми са възпалени и ме песъчливи – сякаш ги бях търкал с шкурка. Не бях мигал както трябва от около час. Този момент? Прониза ме. Приемам зрението си за даденост. Не е ли така у всички нас?
За това е този блог – не за всяване на страх, не за чудодейни лечения, а просто за честни, практични навици, които действително ви помагат да поддържате здравето на очите си по естествен път, с малко наука, малко закачки и добра старомодна човешка грижа.
1. Мигайте повече – сериозно, просто мигайте
Нека започнем с нещо глупаво просто. Мигане. Знаете ли, онова нещо, което тялото ви прави, без да пита?
В дигиталната ера мигаме много по-рядко, отколкото би трябвало. Проучванията показват, че времето пред екрана може да намали честотата на мигане от 20 пъти в минута до около 5 или 7. Това е проблем, защото мигането овлажнява очите ви със сълзи, поддържайки ги влажни и комфортни.
Опитайте това: На всеки 20 минути отмествайте поглед от екрана и мигайте бавно, пет пъти. Сякаш давате на очите си мини спа почивка.
2. Следвайте правилото 20-20-20
Чували сте го и преди, но нека този път го направим запомнено. На всеки 20 минути гледайте нещо на 6 метра разстояние за 20 секунди .
Тази проста практика помага за предотвратяване на дигиталното напрежение в очите или това, което очните лекари сега наричат Синдром на компютърното зрение (да, това е нещо).
Ако искате повече научна информация зад това, разгледайте този ресурс от Американската оптометрична асоциация, който обяснява защо това правило е важно.
3. Яжте за очите си
Добре, време е за признание – не знаех какво е лутеин, докато не навърших 30 години. Сега поръсвам спанак във всичко, сякаш е конфети.
Доказано е, че някои хранителни вещества предпазват очите ви от увреждане, особено от свързани с възрастта състояния като макулна дегенерация и катаракта. Ето вашия списък за пазаруване, който е полезен за очите:
- Лутеин и зеаксантин – намират се в къдравото зеле, спанака и броколите
- Витамин C – Портокали, горски плодове, чушки
- Витамин Е – бадеми, слънчогледови семки, лешници
- Цинк – нахут, тиквени семки, говеждо месо
- Омега-3 мастни киселини – сьомга, ленено семе, орехи
Тези хранителни вещества помагат за блокиране на вредната светлина и борба с оксидативния стрес. Да не ставаме прекалено научни , но оксидативният стрес е по същество молитвата на вашите клетки за помощ.
Националният очен институт има удобно ръководство, ако искате да проучите това по-задълбочено.
4. Носете слънчеви очила като рокзвезда (дори когато е облачно)
Ето един шокиращ факт – UV лъчите не си вземат почивен ден само защото е облачно. Дългосрочното излагане на UV светлина увеличава риска от катаракта и дори рак на очите.
Търсете слънчеви очила, които блокират 99–100% от UVA и UVB лъчите. Бонус е, ако обгръщат лицето ви като топла прегръдка.
О, и не, цената не винаги означава по-добра защита. Дори евтините слънчеви очила могат да бъдат добри, ако имат подходяща UV защита, така че четете етикета!
5. Синя светлина? Не е само мрачно, но все пак…
Добре, синята светлина няма буквално да изгори ретината ви до безследно, но нарушава циркадния ви ритъм, което от своя страна може да наруши комфорта на очите и съня ви.
Какво помага?
- Използвайте нощен режим на устройствата след залез слънце.
- Вземете си очила, блокиращи синята светлина, ако работите до късно.
- Дайте приоритет на естествената светлина сутрин, за да рестартирате биологичния си часовник.
Това може да звучи като брошура за технологична детоксикация, но очите ви са част от нервната ви система – те реагират на светлинни сигнали по начини, които може би дори не забелязвате, докато не стане 3 сутринта и не сте напълно будни, скролвайки в очакване на съдбата.
6. Пазете очите си чисти (и ръцете си далеч!)
Докосваме лицата си много често – някои изследвания показват, че до 23 пъти на час. Ако ръцете ви са мръсни и си търкате очите, вие по същество изпращате покана за парти до всички бактерии във вашата околност.
Основен съвет за хигиена: Мийте ръцете си редовно, особено преди да докосвате очите си или да боравите с контактни лещи. Като стана дума за това…
7. Отнасяйте се с контактните лещи сякаш са вашите очни ябълки – защото, донякъде, са такива.
Контактните лещи са удобни, но изискват висока поддръжка . Ако смятате, че удължаването на еднодневните лещи до тридневни е пестеливо, моля, спрете. Не спестявате пари, а увеличавате риска от инфекция.
Не спете с тях, освен ако вашият очен лекар не е съгласен. И винаги ги почиствайте с подходящ разтвор, не с вода и определено не със слюнка (да, това се случва по-често, отколкото си мислите).
8. Хидратацията не е само за бегачи
Сухите очи са едно от най-често срещаните оплаквания в съвременния живот. Климатикът, отоплението, вятърът и времето пред екрана допринасят за това. Поддържането на хидратация помага на слъзните ви жлези да функционират правилно.
Ако очите ви все още се чувстват сухи, въпреки че пиете вода като маратонец, помислете за използването на изкуствени сълзи без консерванти. Само не прекалявайте – повече не винаги е по-добре.
9. Движете се – очите ви ще ви благодарят
Ето нещо, което повечето хора не свързват със зрението: Упражнения.
Редовната физическа активност може да намали риска от диабет тип 2, високо кръвно налягане и висок холестерол – всички от които са свързани със сериозни очни заболявания като диабетна ретинопатия и глаукома.
Не е нужно да тренирате за триатлон. Една бърза 30-минутна разходка през повечето дни е достатъчна, за да има резултат.
10. Сън = рехабилитация на очите през нощта
Очите ви не просто се затварят по време на сън – те възстановяват, презареждат и балансират нивата на влага. Лошият сън е свързан с потрепване на клепачите, сухота в очите и замъглено зрение. Имали ли сте някога една от онези сутрини, в които очите ви се чувстват залепени? Това е сигналът на тялото ви, че е претоварено.
Ако имате проблеми със съня, може би е време да намалите кофеина или онези подкасти за убийства късно през нощта (виновен по обвинението).
11. Не пропускайте очните прегледи (дори и да мислите, че виждате добре)
Това е голямо. Много сериозни очни заболявания – като глаукома или макулна дегенерация – не показват симптоми, докато вече не е настъпило увреждане. Това е все едно да шофирате кола без светлини на таблото и да се надявате на най-доброто.
Планирайте пълен очен преглед на всеки 1-2 години , дори и да имате перфектно зрение. Това бързо вдишване може да е досадно, но буквално би могло да спаси зрението ви.
Можете да прочетете повече за важността на редовните очни прегледи в Инициативата за здраве на зрението на CDC .
12. Билкови помощници? Екипът на природата
Вижте, билките не са чудотворци, но някои природни средства са изследвани заради потенциала им за подпомагане на зрението:
- Боровинка – Твърди се, че подпомага нощното виждане и намалява умората на очите.
- Гинко билоба – Може да помогне за притока на кръв към очите.
- Оченка (Euphrasia) – Използва се традиционно за възпаление на очите.
Консултирайте се с вашия лекар, преди да опитате нещо ново, особено ако приемате лекарства. Природата е мощна, но такава е и способността ѝ да се обърква с лекарствата ви.
13. Намалете пушенето (или, моля, спрете)
Пушенето увеличава риска от развитие на катаракта, свързана с възрастта макулна дегенерация и увреждане на зрителния нерв. Не искам да звуча осъдително, но ако имате нужда от още една причина да се откажете, зрението ви на практика ви моли.
Нуждаете се от помощ за отказване от тютюнопушене? Подкрепата за отказване от тютюнопушене на NHS е добро място, от което да започнете.
14. Не пренебрегвайте предупредителните знаци
Ако зрението ви внезапно се промени – светлинни проблясъци, „мушички“ или тъмна завеса в зрителното ви поле – не чакайте . Това може да е отлепване на ретината или нещо също толкова спешно. Незабавно се прегледайте . Доверете се на инстинктите си. Това не е ситуация, в която трябва да изчакате и да видите.
Препоръчителни продукти за поддържане на здравето на зрението
Поддържането на оптимално здраве на очите е от съществено значение в днешния свят, претоварен от екрани. В допълнение към балансираната диета, редовните очни прегледи и добрата хигиена пред екраните, някои хранителни добавки могат да осигурят целенасочена подкрепа за зрението. Ако искате да подобрите здравето на очите си, може да си струва да обмислите следните продукти, предлагани в България :
Oculax
Формулиран да поддържа здравето на ретината и да предпазва очите от оксидативен стрес, Oculax съдържа смес от естествени съставки като лутеин и зеаксантин. Тези хранителни вещества са известни с това, че филтрират вредната синя светлина и поддържат ясното зрение.
Visitec
Visitec е предназначен да облекчи умората на очите, да подпомогне нощното виждане и да подобри цялостната зрителна острота. Може да бъде особено полезен за хора, които прекарват дълги часове пред екрани или страдат от свързани с възрастта проблеми със зрението.
За повече опции, съобразени със здравето на очите и свързаните с него нужди, препоръчваме да разгледате нашата страница с категории , където можете да откриете разнообразие от други поддържащи продукти.
Заключителни мисли: Получавате само един чифт
Очите ни са чудодейни машини – сложни, деликатни и способни да пропускат свят от цветове , емоции и значения. Лесно е да забравим колко много правят, докато нещо не се обърка.
Затова се отнасяйте към тях с доброта.
Не защото трябва , а защото заслужаваш да се събуждаш всеки ден, виждайки живота в цялата му разхвърляна, размазана, красива слава.
Бърз преглед: Навици за запазване на зрението с един поглед
Навик | Защо е важно |
Мигайте често | Предпазва от сухота в очите |
Правило 20-20-20 | Намалява дигиталното напрежение на очите |
Яжте храни, полезни за зрението | Осигурява антиоксиданти и хранителни вещества |
Носете слънчеви очила с UV защита | Предпазва от UV увреждания |
Ограничете синята светлина през нощта | Подпомага съня и комфорта на очите |
Останете хидратирани | Подпомага производството на сълзи |
Не докосвай очите си | Намалява риска от инфекция |
Работете правилно с контактите | Предпазва от възпаления и наранявания |
Упражнявайте се редовно | Подпомага съдовото здраве на очите |
Спете достатъчно | Позволява възстановяване на очите за една нощ |
Ходете на очни прегледи | Открива проблеми рано |
Разгледайте билковата подкрепа | Нежни естествени добавки (с повишено внимание) |
Избягвайте пушенето | Предпазва от сериозни дегенеративни заболявания |
А сега, на теб…
Имали ли сте някога момент „уау, трябва да се грижа за очите си“? Какъв е един навик, който сте готови да опитате тази седмица? Да проверявате дали мигате? Повече спанак? По-малко екран преди лягане?
Кажете днес на някого, че ви е грижа за очите му – сериозно. Странен комплимент е, но ще го запомнят.
И хей, може би мигни сега.
Очите ви ще ви благодарят.