Билки, които традиционно се използват за поддържане на здравето на краката

4.8/5 - (5 votes)

Нека бъдем честни – повечето от нас не се замислят за краката си, докато не започнат да крещят за внимание. Ще похарчим стотици за грижа за лицето или лосиони за ръцете, но горките ни крака? Често оставяни на студа… буквално и преносно. И въпреки това, те ни носят през живота, ден след ден. Те заслужават повече любов – и може би малко помощ от природата.

И така, какво ще стане, ако ви кажа, че билките – да, тези скромни малки растения, които растат в градини или тихо стоят в кутии за чай – са били използвани от векове, за да успокояват, лекуват и защитават краката ни? Звучи малко като народна магия, нали? Но не е. В този зелен шкаф за лекарства има мъдрост и история. Нека да го разгледаме – каламбур, много умишлен.

Защо крака? Защо билки?

Ето какво е положението: краката ви са сложни. Те имат 26 кости, 33 стави и над 100 мускула, сухожилия и връзки . Това са много неща, които се случват. Добавете тесните обувки, дългите часове стоене, лошата стойка и от време на време гъбичните инфекции на краката ви и, е, краката ви са изправени пред много натоварвания.

Докато съвременната грижа за краката обикновено включва кремове от аптеката, билковите лекарства отдавна играят поддържаща роля , особено в култури, които не са имали Boots или Walgreens зад ъгъла.

И нека бъдем ясни – билките не са магия. Но те могат да подпомогнат кръвообращението, да успокоят възпаленията, да държат гъбичните нашественици настрана и да подхранват кожата, когато се използват редовно.

1. Невен (Calendula)

Героят с добро сърце на болки в краката

Чували ли сте някога, че невенът е нещо повече от просто красиво цвете на перваза на прозореца? Календулата, билковата форма на невен, се използва от векове заради своите антисептични, противовъзпалителни и успокояващи кожата свойства.

Когато баба ми имаше напукани пети, които отказваха да заздравеят, тя накисваше невен в гореща вода и си киснеше краката, докато гледаше телевизия. Не, не беше бляскаво, но се кълнеше, че помага.

Използвайте го в:

  • Вани за крака
  • Лечебни мехлеми
  • Билкови кремове

Ползите от невен за здравето на кожата са подкрепени и от някои добри научни изследвания – тази статия от Mount Sinai описва как се използва за лечение на леки рани и кожни раздразнения.

2. Чаено дърво (Melaleuca alternifolia)

Противогъбичното средство, за което не знаехте, че краката ви се нуждаят

Нека бъдем реалисти за секунда: гъбичките по краката са по-често срещани, отколкото си признаваме. А маслото от чаено дърво е предпочитано средство от десетилетия – особено на места като Австралия, където е на практика царство сред билките.

Това етерично масло има мощни противогъбични и антибактериални свойства. Проучване, публикувано в Australasian Journal of Dermatology, дори показва, че 10% разтвор от чаено дърво може значително да намали симптомите на гъбички по краката.

Използвайте го разреден (никога неразреден!) в:

  • Спрейове за крака
  • Накисва се с английска сол
  • Балсами за гъбични инфекции

Любопитни ли сте как се справя чаеното дърво в клинични условия? WebMD предоставя чудесен преглед на неговите традиционни и доказателствено обосновани приложения.

3. Мащерка

Малка кухненска билка с воинствена сила

Забавна история: Мислех си, че мащерката е просто нещо, което се слага върху печени картофи. Оказва се, че се използва за антимикробни измивки за крака и компреси още от древни римляни. Войниците са накисвали краката си във вода, влята с мащерка, за да се борят с инфекции след дълги маршове.

Днес мащерката е известна със съдържанието си на тимол, съединение със силни противогъбични свойства . Тя е особено полезна в борбата с гъбичките по ноктите на краката, когато се използва редовно.

Използвайте го в:

  • Вани за крака с топла вода
  • Компреси с оцет и мащерка
  • Билкови прахове за потни крака

За повече информация вижте разбивката на ползите от маслото от мащерка на Healthline.

4. Лавандула

Успокояващият приятел, от който краката ти не знаеха, че се нуждаят

Нека бъдем честни – повечето от нас свързват лавандулата с вани с мехурчета и спрейове за сън. Но тази билка не е само за релаксация. Лавандулата има противовъзпалителни, противогъбични и аналгетични свойства, което я прави идеална за нощна вана за крака след стресиращ ден.

Само ароматът му е достатъчен, за да смекчи киселото настроение. Комбинирайте го с топла вода и може би малко английска сол и изведнъж краката ви – и мозъкът ви – ще се почувстват с десет килограма по-леки.

Опитайте да използвате лавандула:

  • Като вана с лайка
  • Влят в крем за крака
  • В домашно приготвени ексфолиращи скрабове

За любопитните към науката, терапевтичните приложения на лавандулата са изброени в тази статия от Националната медицинска библиотека .

5. Нийм ( Azadirachta indica)

Древното аюрведично лекарство за всичко, свързано с кожата

Ниймът е нещо като легенда в индийската билкова медицина. Известен със своите антибактериални, противогъбични и противовъзпалителни качества, той се използва за лечение на всичко – от кожни инфекции до гъбички по ноктите на краката.

Маслото може да бъде доста остро – сякаш „дръжте прозорците отворени“ – но когато се използва умерено, е изключително ефективно при упорити проблеми с кожата и ноктите на краката.

Използвайте нийм:

  • В разредена маслена форма
  • Като част от паста с куркума
  • В прахообразна форма, смесена с мехлеми

Медицинският център „Джонс Хопкинс“ отдава почит на нийма заради разнообразните му приложения в традиционната медицина.

6. Лайка

Не само за чай — чудесно и за уморени стъпала

Лайката е най-известна с това, че ви кара да приспивате, но е отлична и при възпаления и болки в краката. Богата на флавоноиди и антиоксиданти , тя успокоява раздразнената кожа и помага за облекчаване на мускулното напрежение, когато се използва в вани или компреси.

Веднъж опитах вана с лайка и морска сол след дълъг преход. Блаженство. Наистина не исках да си изваждам краката от тази вода.

Използвайте го в:

  • Топли настойки за накисване
  • Компреси за болки в пръстите на краката
  • Кремове за чувствителни крака

За да получите пълна информация, Медицинският център на Университета в Мериленд има някои страхотни прозрения за лечебния му потенциал.

7. Евкалипт

За това усещане за изтръпване и чистота (и малко борба с гъбичките също)

Изпитвали ли сте някога онова усещане за „ аааа “ от масаж на краката с евкалиптово масло? Има си причина за това. Евкалиптът съдържа евкалиптол, съединение, известно с антисептичните си и противовъзпалителни ефекти. Помага както при потни крака, така и при гъбични инфекции, като същевременно оставя свеж, ментов аромат.

Използвайте евкалипт:

  • В охлаждащи спрейове за крака
  • Смесено с кокосово масло за разтривки
  • Като част от освежаваща вана с мента и розмарин

Повече информация за употребата му можете да намерите в ръководството за етерични масла на Cleveland Clinic.

8. Оман

Древното растение „ плетена кост “ за наранявания на краката

Ето един заместител. Черният оман има дългогодишна репутация за подпомагане на възстановяването на синини, навяхвания и леки фрактури , което му е спечелило прякора „плетена кост“. Докато вътрешната употреба вече не се препоръчва поради потенциална токсичност, външната употреба в малки количества (като лапи или компреси) може да бъде истинска находка за болки в, претоварени крака.

Използван разумно, черен оман:

  • Ускорява заздравяването на леки наранявания на краката
  • Намалява отока
  • Успокоява болките в ставите

Просто не го мажете навсякъде – по-малкото е повече. Можете да научите повече за неговата безопасност и употреба чрез профила за безопасност на оман на HerbalGram .

Кратка информация за безопасността

Добре, приятелю. Преди да хукнеш към местния магазин за билки или да нахлуеш в кухненските си подправки, няколко нежни напомняния:

  • Винаги правете тест върху малка част от кожата. Билките могат да причинят алергични реакции, дори и да са „натурални“.
  • Разредете етеричните масла. Не изливайте неразредено масло от чаено дърво или евкалипт директно върху кожата си. Това е рецепта за раздразнение.
  • Бременна или кърмите? Първо се консултирайте с медицински специалист.
  • Постоянни проблеми с краката? Билковите лекарства са чудесни, но не са заместител на медицинското лечение, когато е необходимо.

Препоръчителни продукти за борба с гъбични инфекции

Когато се справяте с гъбични инфекции, е важно да изберете ефективни и надеждни решения, които подпомагат както външното, така и вътрешното възстановяване. За читателите в България , ето два добре познати продукта, предназначени да помогнат за борба с гъбичните проблеми по естествен и ефикасен начин:

Mikoherb

Този продукт е формулиран с мощни натурални екстракти, известни със своите противогъбични и антимикробни свойства. Mikoherb подпомага елиминирането на гъбични инфекции, успокоява кожното раздразнение и насърчава регенерацията на засегнатите области.

Fungizol

Fungizol е друга надеждна формула, която е насочена към гъбични патогени, особено по кожата и ноктите. Неговата смес от билкови компоненти действа за облекчаване на сърбежа, намаляване на възпалението и спомага за възстановяване на здравето на кожата.

За повече опции, свързани със здравето и лечението на гъбички, препоръчваме да разгледате нашата страница с категории , където можете да разгледате допълнителни решения, съобразени с вашите нужди.

Увиване (за предпочитане с топли чорапи)

Краката ни носят нашите истории. От ранни сутрешни бягания до дълги работни дни, от кални пътеки до дансинги. Грижата за тях не е суета – това е благодарност .

Билките са съпътствали човечеството от поколения, тихо предлагайки своята помощ. Така че, независимо дали накисвате, втривате, поръсвате или киснете, не забравяйте: не става въпрос само за лечение на краката ви. Става въпрос за това да забавите темпото достатъчно дълго, за да кажете: „Благодаря ви, крака. Направихте достатъчно днес.“

А сега иди да си облечеш едни удобни чорапи, става ли?

Допълнително четиво и авторитетни източници:

  • Връх Синай на Календула
  • WebMD за масло от чаено дърво
  • Healthline за масло от мащерка
  • Клиника Кливланд върху евкалипта
  • Джонс Хопкинс на Нийм
Avatar photo
Ана Симеонова
Articles: 49

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *